Stomatologia z leczeniem „kanałowym”
Stomatologia
Domeną stomatologii zachowawczej jest leczenie skutków najbardziej rozpowszechnionej choroby zębów, jaką jest próchnica. Objawami próchnicy są początkowo nieestetyczne plamy na zębach, następnie ubytki twardych części zębów, które nie leczone mogą doprowadzić do podrażnienia i uszkodzenia wewnętrznej tkanki zęba – miazgi.
Wiąże się to z dolegliwościami bólowymi i wykluczeniem zęba z czynności żucia. W skrajnych przypadkach nie leczona próchnica może doprowadzić do obumarcia zęba. Pogarsza to estetykę uśmiechu i może mieć wpływ na zdrowie całego organizmu w postaci ukrytego ogniska infekcji.
Leczenie próchnicy polega na opracowaniu i wypełnieniu ubytku próchnicowego. Po opracowaniu chorych, próchniczych tkanek zęba pozostaje ubytek. Wypełnienie tego ubytku jest konieczne aby oddzielić zdrowe tkanki zęba od środowiska zewnętrznego i zamknąć możliwe drogi dostępu bakteriom. To zaopatrzenie powinno być trwałe, estetyczne, oraz przywracać pierwotny kształt zęba.
Endodoncja
Jest to dział stomatologii zachowawczej zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz rozpoznawaniem i leczeniem chorób tkanek okołowierzchołkowych. Podstawową metodą leczenia jest tu leczenie kanałowe. Wykonuje się je za pomocą bardzo cienkich (od 0,06 do 0,40 mm) narzędzi piłująco-penetrujących.
Leczenie endodontyczne jest zalecane przy bardzo głębokich ubytkach próchniczych, martwicy miazgi, po złamaniu lub zwichnięciu zęba, ze wskazań protetycznych – przed wykonaniem korony lub mostu. Przeciwwskazaniami do leczenia endodontycznego są osoby z grupy ryzyka (choroby serca, naczyń, zaburzenia metaboliczne), osoby ze złą higieną jamy ustnej oraz brakiem motywacji.
Stomatologia dziecięca
Stomatologia dziecięca (pedodoncja) jest dziedziną stomatologii zajmującą się diagnozowaniem, leczeniem i zapobieganiem chorobom zębów i jamy ustnej u dzieci oraz młodzieży. Należy dbać o zęby mleczne ponieważ biorą one udział w procesie kształtowania jamy ustnej u dzieci. Nie wolno więc bagatelizować żadnych zmian i ubytków powstałych w mlecznych zębach, licząc na to że i tak zastąpi je stałe uzębienie.
Ważne jest, aby ząb mleczny pozostał w jamie ustnej zdrowy lub wyleczony do czasu naturalnej wymiany uzębienia z kilku względów. Po pierwsze zęby mleczne utrzymują przestrzeń dla odpowiadających im później zębów stałych. Przedwczesne usunięcie zęba mlecznego powoduje przesunięcie się pozostałych zębów na zajmowane przez niego miejsce i zamknięcie przestrzeni przewidzianej dla jego stałego następcy. Ponadto zęby mleczne są bardzo podatne na szybko postępującą próchnicę, której nie leczenie może doprowadzić do bólu zęba oraz poważnych stanów zapalnych tkanek go otaczających, czego konsekwencją jest zaburzenie rozwoju lub wyrzynania zębów stałych. Zęby trzonowe są niezbędne do prawidłowego spożywania pokarmów. Dzięki nim dziecko może spożywać pokarmy twarde, rozcierając je. W wyniku przedwczesnej utraty trzonowców mlecznych u dzieci pojawia się niechęć do pokarmów twardych lub nawet całkowite ograniczenie ich spożycia. Istotnym jest również fakt, że zęby mleczne mają wpływ na naukę prawidłowej wymowy, a ich przedwczesna utrata może spowodować seplenienie.